Moravský kras - jeskyně Moravský kras - Macocha Slavkov u Brna Lednice Valtice

Brno leží uprostřed Jihomoravského kraje, a tudíž je výborným výchozím místem pro výlety do jeho okolí.

Ubytujte se pohodlně v klidné části centra Brna a po snídani podnikněte výlety do okolí na zajímavá místa, kterými jsou především:

Moravský kras (15minut jízdy od pensionu)

Chráněná krajinná oblast Moravský kras (vyhlášena roku 1956) patří k nejznámějším v České republice. Vyhledávanou přírodní zajímavostí je propast Macocha, jejíž dno lze navštívit při prohlídce Punkevních jeskyní. O jejich zpřístupnění se zasloužil prof. Karel Absolon, který v roce 1920 objevil také Pohádkový dón, známý svou bělostnou krápníkovou výzdobou. Po proražení odtokové štoly a snížení hladiny ponorné říčky Punkvy byla v roce 1933 zahájena vodní plavba Punkevními jeskyněmi ze dna Macochy až k povrchovému ústí řeky.

Slavkov u Brna

Přestavba renesančního slavkovského zámku do barokní podoby začala v závěru 17. století podle plánů italského stavitele Domenica Martinelliho (1650 - 1718). V době bitvy u Slavkova (1805) pobýval na zámku císař Napoleon a zde také začala mírová jednání. Tuto důležitou událost evropské historie přibližuje napoleonská expozice umístěná v severním zámeckém křídle. Slavkovskou bitvu přopomíná také nedaleká Mohyla míru (1910 - 1911), jejímž autorem je architekt Josef Fanta. Secesní památník, postavený na klíčovém místě bitvy u obce Sokolnic, je dominantou širokého okolí (26 m).

Lednice

Dnešní novogotické podobě zámku předcházela řada stavebních úprav od gotické tvrze (13. stol.), přes renesanční (16. stol.) a posléze barokní (17. stol.) zámek, na jehož výstavbě a výzdobě se podílela řada významných umělců (architekt Jan Bernard Fischer z Erlachu a Domenico Martinelli, štukatér Bernard Bianchi a další). Honosné sídlo Lichtenštějnů obklopoval velkolepý park, rozšiřovaný v 18. a 19. století. Park je známý skupinou romantických staveb (minaret, Janův hrad, Apollónův chrám, Tři Grácie atd.) a důmyslnou sítí rybníků s umělými ostrovy.

Valtice

Na realizaci barokní zámecké stavby, která nahradila původní renesanční zámek, se podílelo několik vynikajících architektů. Výstavba začala ve 2. polovině 17. století za Karla Eusebia Lichtenštejna. Zámecké průčelí poutá pozornost fasádou bohatě zdobenou plastikami, interiéry pak výraznou štukovou výzdobou stejně jako nástropními i nástěnnými malbami. V rozlehlém parku je přírodní divadlo z 18. století a soubor romatických staveb z 19. století (Dianin chrám, kolonáda, Belvedér atd.).

statistiky